Ispanų kulinarinis perlas – paelija

Be jokios abejonės, vienas žinomiausių ir labiausiai mėgstamų kulinarinių patiekalų Ispanijoje yra – paelija. Tai tradicinis ryžių patiekalas. Šiame straipsnyje rasite viską, ką reikia žinoti apie šį ispanišką kulinarinį perlą.

Paelijos kilmė

Nors paelija iš esmės laikoma vienu simboliškiausių Ispanijos patiekalų, ji iš tikrųjų kilusi iš Valensijos regiono, esančio rytinėje šalies pakrantėje. Laistymo sistemos, kurias pirmą kartą sukūrė romėnai, bėgant amžiams tobulėjo, todėl XV amžiuje ryžiai tapo pagrindiniu šios vietovės mitybos elementu. 

Kai mitybos įpročiai vystėsi ir tapo šiek tiek sudėtingesni, valensiečiai į savo ryžių patiekalus pradėjo dėti kitų rūšių mėsą, pavyzdžiui, triušį, vištieną ar antį, taip pat sviestines pupeles, papriką ir šafraną. Nors šis mėsiškas receptas laikomas originalia Valensijos paelija, dėl vietovių išsidėstymo prie Viduržemio jūros krantų, patiekalo populiarumui plintant, greitai atsirado žuvies pagrindu pagamintas variantas. Tradiciškai jūros gėrybių paelija visada buvo patiekiama su jūros gėrybėmis savo lukšte, tokiomis kaip midijos ar moliuskai, nors prabangesnė versija – paella del senyoret – prieš pateikiant ją ant stalo, jūros gėrybes reikėdavo išimti iš lukšto.

Kalbant apie pavadinimo „paella“ kilmę, tai paprasčiausiai yra katalonų kalbos žodis, reiškiantis „keptuvė“, todėl katalonų kalba kalbantys žmonės jį vartoja apibūdindami visų rūšių keptuves, o ne tik tipines plono pagrindo keptuves, naudojamas ruošiant to paties pavadinimo patiekalus. Tik 1840 m., kai vietinis laikraštis paskelbė straipsnį apie regioninį patiekalą, žodis „paella“ buvo vartojamas kalbant apie patį patiekalą, o ne tik apie keptuvę, kurioje jis buvo ruošiamas.

Paelijos paruošimas

Vienas iš svarbiausių komponentų ruošiant patiekalą, be abejo, yra pati “paella” arba keptuvė, kuri paprastai yra didelė, apvali ir plono pagrindo. 

Vienas iš pirmųjų patiekalo ruošimo etapų yra sofregito – padažo, daugiausia sudaryto iš pomidorų, svogūnų ir alyvuogių aliejaus, virimas, kuris yra daugelio Ispanijos ir Lotynų Amerikos maisto ruošinių pagrindas. Geras sofregitas laikomas būtinu gerai paelijai, o kiekvienas namų ūkis paprastai turi savo specialų receptą ir paruošimo būdą. Paelijos receptų yra daug ir įvairių – kiekvienas regionas, miestas ar namų ūkis gali turėti savo. Jei nėra galimybės mokytis tiesiogiai iš kieno nors, geriausia pradėti nuo patikimos receptų knygos.

Žinoma, ruošiantis gaminti paeliją itin svarbūs švieži, geros kokybės ingredientai, bet galbūt aukščiau šių ingredientų svarbos yra ryžių pasirinkimas. Ryžiai turi būti trumpagrūdžiai, šiek tiek apvalūs, gebantys sugerti skystį, bet ir išlaikyti tam tikrą kietumą gaminant. Niekas labiau nesugadins skanios paelijos, nei pervirę ir ištižę ryžiai.

Paelijos valgymas

Po kruopštaus pasiruošimo valandų ateina taip lauktas atlygio momentas: valgymo metas. 

Iš tiesų, apatinis paelijos ryžių sluoksnis, kai jis gerai iškeptas, yra geidžiamiausia patiekalo dalis ir turi savo ypatingą pavadinimą: socarat. Kad ryžiai pelnytų tokį pavadinimą, jie turi būti šiek tiek traškūs. Nedarykite naujoko klaidos, vadindami tai „sudegintais ryžiais“.

Galiausiai, jei reikia ką nors dar žinoti apie paeljią, tai yra tai, kad nuo pat paruošimo iki galutinio pasimėgavimo veiksmo – valgymo – tai yra patiekalas, skirtas dalytis ir suburti žmones kartu prie stalo.

Rekomendacijos

Virtuvės šefai turbūt vienareikšmiškai pritars, kad paelijos populiariausias ir skaniausias variantas yra su jūros gėrybėmis. Midijos, tigrinės krevetės, šukutės, moliuskai, aštuonkojis ir dar daugiau skanumynų iš jūros galite užsisakyti fishwish.eu parduotuvėje.