Įprasta manyti, jog dažniausiai didžiausią įtaką šalies virtuvei turi kaimyninės šalys, tačiau ne ką mažiau svarbūs karai bei užkariavimai. Vietnamo virtuvė – puikus to pavyzdys. Daugelį metų šalis priklausė Kinijai, tad iš jos perėmė nemažai kulinarinių gudrybių.
Virimas garuose – vienas populiariausių gamybos būdų Vietnamo virtuvėje, kuris taip pat yra atkeliavęs iš Kinijos. Saldus garuose išvirtas koldūnas su kiauliena, krevetėmis, kiaušiniais ar grybais yra Vietnamo virtuvės pasididžiavimas, kuris vietinių gyventojų dažnai vadinamas baltąja rože.
Prancūziška duona –itin pamėgtas Vietnamo gyventojų maistas, iki šiol puikiai pritaikomas Vietnamo virtuvėje. Įspaudus į šią duoną įvairių produktų, galima pagaminti tradicinį Vietnamo sumuštinį, kuris vadinasi banh mi.
Vis dėl to, per daugelį metų spėjo susiformuoti ir būtent Vietnamui būdingos tradicijos, kurios nėra identiškos Kinijos ar kitoms virtuvėms. Sojų padažas beveik visada pakeičiamas žuvies pažadu „nuoc mam“. Šis padažas pasižymi ypatingu aštrumu ir patiekalams suteikia itin pikantišką skonį, tad dažniausiai yra derinamas kartu su įvairiausiais patiekalais. Tarp „nuoc mam“ padažo ingredientų rasite čili pipirus, česnakus, citrinas, cukrų ir actą.
Vietnamo virtuvė nedžiugins tų, kurie itin mėgsta mėsos patiekalus. Didžiausia tikimybė, jog turėsite galimybę paragauti vištienos ar antienos, kadangi šie gyvūnai suteikia dvigubą naudą duodami kiaušinių. Jaučiai auginami darbui, tad jų mėsa bus kur kas brangesnė. Vis dėl to dažniausiai šioje šalyje vartojama žuvis, kuri paruošiama visais įmanomais būdais.
Dar viena išskirtinė Vietnamo virtuvės savybė – ypatingai šviežias maistas. Nutarus patiems pasigaminti tradicinį patiekalą ir nuvykus į vietinį turgų dar judantys būsimi pirkiniai gali šiek tiek nustebinti, tačiau Vietname toks prekybos būdas yra visiškai įprastas. Kaip kitaip galėsi atskirti, ar produktas išties yra šviežias.
Būtent šia maisto savybe Vietname labiausiai didžiuojamasi, tad nuvykus į restoraną galite šalia pamatyti ančių ar žąsų gardą – būtent iš šių gyvūnų vėliau jums bus paruoštas ypatingas patiekalas.
Su sunkumais susidursite ir norėdami įsigyti tam tikrą vištos kūno dalį – vietiniuose turgeliuose dažniausiai parduodamos nepjaustytos vištos, kadangi bet kuri dalis gali būti panaudota gaminant patiekalus.
Ing ir Jan filosofija, atsispindinti ir Vietnamo virtuvėje, suteikia patiekalams harmoniją ir savitą skonį, o pikantiškas „nuoc mam“ padažas pagyvina šį duetą. Tiems, kurie nenori paragauti egzotiškų šunų šlaunelių ar ką tik po kiemą laksčiusios vištos, Vietnamo virtuvė taip pat galės pasiūlyti paprastus, tačiau neprastus ypatingo skonio patiekalus. Juk sakoma, kad genialumas slypi paprastume.