Septyni tradiciniai Velso patiekalai

Nuo pat XIII amžiaus Velsas priklauso Anglijai, tačiau nepaisant šio fakto išlaikė pakankamai savitą kultūrą. Velsietiški maisto receptai taip pat nėra išimtis. Nors kai kurie tradiciniai Velso patiekalai mūsų dienas pasiekė nuo anglų bajorų stalo, vis dėlto didžioji dalis receptų gimė iš valstiečių nepritekliaus. Dar ir šiandien įvairių švenčių metu, o kartais ir paprastomis dienomis, vakarų Anglijoje prie Airijos jūros galite paragauti gilias tradicijas turinčių velsietiškų gardumynų. Trumpai papasakosime apie septynis iš jų.

Avienos sriuba

Iš dalies sriuba, iš dalies troškinys – taip būtų galima apibūdinti šį velsietišką patiekalą iš avienos. Patiekalo istorija siekia XIV amžių. Gaminant avienos sriubą avienos gabalėliai ant silpnos ugnies troškinami kartu su bulvėmis, porais, griežčiais ir morkomis. Pajūrio vietovėse sriuba gali būti gaminama ir iš jūros gėrybių.

Glamorgano dešrelės

Nors pagal apibrėžimą dešrelėse turėtų būti mėsos, tai negalioja Glamorgano grafystėje populiarioms dešrelėms. Šios dešrelės gaminamos iš sūrio, porų ir džiūvėsėlių. Kadaise šios dešrelės buvo gamintos iš vietinio trapaus karvių sūrio, kurio šiandien vietiniai gyventojai nebegamina. Šiandien Glamorgano dešrelės gaminamos iš karfilio, lankašyro ar net čederio sūrio.

Konvio kriauklės

Šiaurinėje Velso dalyje esantis Konvio miestas kadaise buvo perlų rinkimo vieta. Nors perlus auginančiose kriauklėse esančią mėsą valstiečiai paprastai numesdavo naminiams paukščiams, išradingesnieji ją naudojo savo virtuvėje. Kriauklių mėsa troškinama vandenyje arba vyne kartu su daržovėmis ir šiandien vietinių gyventojų ji yra laikoma kulinariniu pasididžiavimu.

Jūržolių duona

Velse auganti jūržolė keletą valandų kepama iki suminkštėja. Tai ir vadinama jūržolių duona, nors su tikrąja duona iš miltų neturi nieko bendro. Ši tamsios spalvos konsistencija dar kartais vadinama juoduoju auksu. Ir ne veltui, nes jūržolių duona anksčiau buvo gana brangus patiekalas. Manoma, jog ši delikatesą anglai valgydavo dar XVII amžiuje.

Velsietiški skrebučiai su sūrio padažu

Unikalus patiekalas, kurį velsiečiai vadina rarebit gaminamas iš skrudintos duonos ir sūrio padažo. Patiekalo istorija siekia net XVI amžių. Ypač įdomi šio užkandžio pavadinimo kilmė. Tikėtina, kad pavadinimas kilęs iš žodžio rabbit (liet. triušis). Tikriausiai žodis iškraipytas siekiant parodyti skurdžią Velso padėtį: tuo laiku mėsa daugeliui valstiečių buvo prabangos prekė. Kita pavadinimo kilmės teorija teigia, kad tai tik velsiečių dialekto pasekmė.

Crempogs blyneliai

Tai blynai daug kuo panašūs į amerikietiškuosius blynelius. Lygiai kaip amerikietiški blyneliai crempogs blyneliai yra gana stori ir patiekiami kaip blynų bokštas. Kuo jie kitokie? Crempogs blynų tešloje yra acto. Velsietiški crempogs gaminami su kepimo milteliais, tačiau vietoje jų gali būti naudojamos ir mielės. Paprastai šie blyneliai patiekiami su gausybe sviesto.

Juodasis keksas

Ši kvietinė duonelė skoniu primena keksą. Kepama iš miltų ir džiovintų vaisių. Prieš kepimą vaisiai pernakt mirkomi arbatos ir rudojo cukraus tirpale. Į duonelę dar dedamas kiaušinis ir prieskoniai. Paprastai velsiečiai juodąjį keksą valgo su sviestu. Vieni mėgsta valgyti vos tik iškeptą ir dar šiltą duonelę, kiti pataria palikti ją bent parai, kad subręstų skonis.