ka valgo veganai, veganiška mityba

Ką valgo veganai? Veganiškos mitybos tipai

Kas yra veganiška mityba?

Veganiška mityba yra veganiško gyvenimo būdo dalis. Veganizmo esmė – siekti pašalinti visas gyvūnų išnaudojimo ir žiaurumo formas dėl maisto, drabužių ar kitų tikslų.

Dėl tokių veganizmo gyvenimo būdo principų, veganų mityboje nėra jokių gyvūninės kilmės produktų: mėsos, kiaušinių, pieno.

Žmonės pasirenka veganišką gyvenimo būdą ir mitybą dėl įvairių priežasčių:

  • etika;
  • aplinkosaugos problemos;
  • noras pagerinti sveikatą ir savijautą.

Ką valgo veganai? 

Visos veganiškos mitybos esmė, kaip jau minėta, – atsisakyti gyvūninės kilmės produktų. Tačiau egzistuoja skirtingi veganiškos mitybos / dietos tipai:

  • Visavertė mityba (angl. whole-food vegan diet). Visavertis maistas turi būti kuo mažiau perdirbtas ar rafinuotas, be priedų, be dirbtinių medžiagų. Ši mityba pagrįsta įvairiais augaliniai maisto produktais: vaisiais, daržovėmis, sveikais grūdais, ankštiniais augalais, riešutais ir sėklomis.
  • Žaliavalgė mityba. Veganinė mityba yra pagrįsta neapdorotų (arba apdorotų ne aukštesnėje nei 118°F / 48°C temperatūroje) vaisių, daržovių, riešutų, sėklų ir kito augalinio maisto produktų vartojimu.
  • 80/10/10 tai žaliavalgė veganiška mityba, kurios laikantis atsisakoma labai riebių augalinės kilmės produktų tokių kaip riešutai, avokadai. Tokios mitybos besilaikantys žmonės. 80/10/10 mitybos gerbėjai dažniausiai renkasi žalius (neapdorotus) vaisius ir minkštus žalumynus. 80/10/10 taip pat dar vadinama mažai riebalų turinčia, žaliavalge, veganine dieta arba vaisių dieta.
  • Krakmolinga mityba (angl. starch solution) tai mažai riebalų ir daug angliavandenių turinti veganiška dieta / mityba, panaši į 80/10/10 mitybą tik labiau pagrįsta virtais krakmolingais produktais: bulvėmis, ryžiais, ir kukurūzais, o ne vaisiais kaip 80/10/10 mityboje.
  • Žaliavalgystė iki 16 valandos.  Tai mažai riebalų turinti veganiška mityba, įkvėpta 80/10/10 ir krakmolingos veganiškos mitybos tipų. Žaliavalgiški patiekalai / produktai vartojami iki 16 valandos. Yra galimybė vakarienei pasirinkti virtą augalinį patiekalą.
  • Turtinga mityba (thrive diet) tai taip pat žaliavalgė veganiška mityba. Jos gerbėjai valgo augalinius, visaverčius produktus, kurie yra žali arba minimaliai pavirti žemoje temperatūroje.
  • Nesveiko maisto veganinė mityba (junk-food vegan diet) tai tokia veganiška mityba, kurios besilaikantys veganai valgo per mažai visaverčių augalinių produktų ir valgo daug mėsos pakaitalų, sūrių, aliejuje skrudintų bulvyčių, veganiškų desertų ir kitų labai apdorotų veganiškų produktų ir patiekalų.