Ajurvedinė mityba – Indijos virtuvės pagrindas

Ajurvedinė mityba – Indijos virtuvės pagrindas

Indijoje maistas – daugiau negu mityba, tad šalis garsėja įvairiomis filosofijomis šiuo klausimu. Viena iš jų – ajurvedinė mityba.

Toks mitybos būdas yra plačiai paplitęs visame pasaulyje ir taip pat propaguojamas Lietuvoje, tačiau visos jo šaknys ir teorijos veda į Indiją. Ajurvedinę mitybą sunku apibūdinti keletu sakinių, nes tai – beveik maisto religija ir tinkamas jo vartojimas tinkamu laiku. Manantiems, jog kelionė į Indiją – puikus atostogų sprendimas, būtų pravartu pasidomėti ajurvedinės mitybos principais.

Pagrindinis dalykas, ko reikėtų atsisakyti, susidomėjus šia filosofija – visų mėsos produktų, žuvies ir kiaušinių. Indijos virtuvė visuomet buvo labiau vegetariška, dažniau ten dominuoja augaliniai ir pieno produktai. Ajurvedinės mitybos šalininkai teigia, jog žmogaus organizmas nėra pritaikytas valgyti mėsai, todėl ji yra virškinama kur kas ilgiau, o iki tol pūva mūsų skrandyje ir tokiu būdu sukelia gausybę papildomų ligų ir problemų. Kaip ir visuomet atsiranda teigiančių, jog be mėsos išgyventi žmogui yra neįmanoma, tad kartais galima surasti ir kitokių ajurvedinės mitybos variantų.

Ajurvedinė mityba – Indijos virtuvės pagrindas

Besidomintiems vegetarine mityba tokios mintys jau turėtų būti pažįstamos, tačiau ajurvedinės mitybos principai yra kur kas platesni. Maistas skirstomas į keletą rūšių ir tuomet stengiamasi jį tinkamai suderinti tarpusavyje, jog žmogaus jaustųsi sveikas ir patenkintas savo gyvenimu. Vienas maistas yra skirtas kūnui, o kitas – sielai, tad tinkamai juos suderinus, galime jausti harmoniją. Būtent to ir siekia Indijos virtuvė – harmonijos tiek maisto derinime, tiek gyvenime.

Ajurvedinė mityba – Indijos virtuvės pagrindas

Čia nėra svarbus kalorijų kiekis maiste – kur kas svarbiau yra valgymo laikas ir valgymo principai. Maistas turi būti ne tik skanus, bet ir gražiai atrodyti, kad norėtųsi jį valgyti ir tai teiktų pasitenkinimą. Vis dėl to per daug valgyti taip pat nėra gerai. Tiek Indijos virtuvė, tiek ajurvedinės mitybos principai skatina valgyti nedidelėmis porcijomis, niekada nepersivalgyti ir kartais pabadauti geriant tik vandenį.

Ajurvedinė mityba – Indijos virtuvės pagrindas

Geriausias badavimo būdas – maždaug tris dienas gerti vien tik vandenį. Esą tuomet išsivalo ne tik organizmas, bet ir protas – tuomet pradedame mąstyti šviesiau ir jaučiamės kur kas geriau. Tiesa, vandeniu taip pat nereikėtų piktnaudžiauti, kadangi remiantis ajurvedinės mitybos principais, jis trukdo virškinti maistą mūsų organizme. Dėl šios priežasties nepatartina vandenį gerti ir iškart po valgio – reikėtų palaukti bent valandą.

Visa tai – tik keletas pagrindinių ajurvedinės mitybos principų, tačiau norint tinkamai tuo užsiimti, reikėtų itin pasidomėti įvairiomis maisto kategorijomis, stengtis tinkamai jas suderinti, o tuomet jau tikėtis pačių geriausių rezultatų – atsigavusios sielos, šviežių minčių ir tobulos sveikatos. Dėl tokių rezultatų tikrai verta pasistengti.